Koronawirus (COVID-19) Co warto o nim wiedzieć?

Koronawirus (COVID 19) to wirus, który bardzo szybko rozprzestrzenia się na całym świecie.

Należysz do grupy osób, które zastanawiają się jak zachować się w tych bardzo dziwnych zawirusowanych czasach? 

Mamy dla Ciebie kilka faktów o wirusach . . .

Wirusy, które zawsze nękały ludzkość na przestrzeni lat.

Na przestrzeni dziesiątków lat świat został zaatakowany przez wiele pandemii. Największe spustoszenia w XX wieku poczyniła tzw. hiszpanka wywołana przez wirus grypy  A/H1N1/, która miała miejsce w 1918-1919 r. Zgodnie z najnowszymi danymi spowodowała ona nie tylko dużą liczbę śmiertelnych ofiar (około 50 -100 mln zgonów), lecz również bardzo duże straty społeczne i ekonomiczne.

Grypa jest chorobą, w której ciągła ewolucja wirusa ma zasadnicze znaczenie dla występowania w ludzkiej populacji co sezonowych epidemii w wyniku punktowych mutacji, a od czasu do czasu także pandemii, będących efektem genetycznej reasortacji. Termin pandemia jest używany do rozprzestrzeniania się choroby tak jak w przypadku epidemii jednak połączonej ze zmianą antygenową wirusa.

Koronawirus (COVID-19) Co warto o nim wiedzieć?

Obecnie, jesteśmy w trakcie pandemii wywołanej koronawiruem SARS-Cov-2 wywołującej chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. W 80% przypadków choroba przebiega łagodnie. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15–20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że śmiertelność poza Chinami wynosi tylko 0,7%. Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa. Osoby zakażone wirusem otrzymują leczenie objawowe oraz leczenie ewentualnych powikłań bakteryjnych.

Koronawirus (COVID-19) Jak się zachować?

W tej chwili priorytetem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. 
Należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi. Zachować higienę podczas oddychania zasłaniając usta i nos w trakcie kaszlu i kichania  najlepiej chusteczką jednorazową często myć ręce, używać środków antybakteryjnych, nie dotykać brudnymi dłońmi ust, oczu i nosa. Osoby podróżujące do rejonów, w których występuje wirus MERS-CoV, powinny dokładnie przestudiować informacje zamieszczone na stronie WHO.

Należy zachować rozsądek, jeśli tylko jest możliwość pozostać w domach  to pozostańmy w nich aby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa.